Z dekretu Księdza Arcybiskupa Poznańskiego w sprawie Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej wydanego dnia 24 marca 2020:

Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii.

Po Wielkanocy:

Wariant I: Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie Pierwsze Komunię Święte do czasu ustania epidemii.

Wariant II: Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

Gdyby rodzice zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy to uczynić z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.

Gdyby rodzice nie zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.

Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie ( telefonicznym, meilowym ) z rodzinami dzieci komunijnych  i wsłuchali się w ich potrzeby.

Słowo księdza proboszcza:

Jeśli wszystkie Pierwsze Komunię Święte będą w maju odwołane, to podam propozycję nowych terminów. Bedzie ich wystarczającą dużo. Tylko musimy poczekać na ustanie epidemii.. i wiedzieć kiedy możemy planować. nowe terminy.

Jeśli dzieci przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej w maju i będą obowiązywać jeszcze jakiejś obostrzenia, co do ilości osób w kaplicy, możemy to rozwiązać w następujący sposób:

Grupę w sobotę z godz. 12.00 podzielimy na dwie mniejsze grupy np. na godz. 11.30 i 12.45 ( podział może nastąpić np. klasami ) Wtedy mamy w sobotę trzy grupy 11.30, 12.45, 14.00  Można też przyjąć rozwiązanie, że do kaplicy z dziećmi przyjdą tylko rodzice.  Zobaczymy jak będzie sytuacja oraz jakie będą możliwości, co do liczby osób w kaplicy.  Część osób może też stać na zewnątrz.

Jeśli ktoś nie zdecyduję się na Pierwszą Komunię Świętą w maju, to można już dzisiaj albo w najbliższych tygodniach ustalić nowy termin.  W grę wchodzą następne miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień.  W takiej sytuacji Pierwsza Komunia Święta może się odbyć nawet dla  jednego dziecka. Rodzice mogą się również zebrać w kilka rodzin i wspólnie świętować Pierwszą Komunię Świętą. Proszę tylko o kontakt w tej sprawie, aby ustalić dzień i godzinę. Jeśli, ktoś  dzisiaj jest gotowy przyjąć takie rozwiązanie i ma propozycję terminu –  proszę o kontakt.

Spotkania dla rodziców:

27 kwiecień 2020 r. o godz. 19.30

……………………………………………………………………………………………………………………..

Pierwsza Komunia Święta w roku 2020:

9 maja o godz. 12.00

9 maj o godz. 14.00